Wszystko co musisz wiedzieć o altanie ogrodowej

Altana ogrhttp://stolarnia-ekspert.pl/altany-drewniane/odowa to perfekcyjne miejsce do spędzania pogodnych i upalnych letnich dni. Zazwyczaj są to proste, lekkie konstrukcje, często nawet bez ścian a z samym zadaszeniem podparte słupami i owinięte bluszczem.

altany drewniane

Rodzaje altan ogrodowych

Do najpopularniejszych rodzajów altan ogrodowych należą te drewniane oraz metalowe.
Drewniana altana ogrodowa to najczęściej wybierana wersja domku. Swoje powodzenie zawdzięcza temu, że dobrze współgra z naturą. Może zostać wykonana zarówno z szlachetnego rodzaju drewna jak np. dębu jak ale również z tańszego jak sosna.
Drugim rodzajem jest metalowa altana ogrodowa z reguły wykonana z aluminium. Doskonale wpasuje się w industrialny oraz minimalistyczny styl ogrodów.

Jak dbać o drewno?

Przede wszystkim należy pamiętać, aby zabezpieczyć drewno przed wilgocią, grzybami i pleśniami oraz sinizną. Zazwyczaj robimy to jeszcze przed zbudowaniem naszego domku. Jeśli kupujemy gotową altanę to zatroszczyć powinien się o to producent. Natomiast jeśli decydujemy się na samodzielną budowę to należy pamiętać, że każdy element powinien zostać pokryty impregnatem ze wszystkich stron. Najlepiej sprawdzi się impregnowanie ciśnieniowe, ponieważ gwarantuje odpowiednie nasycenie materiału preparatem. Dodatkowo warto rozważyć wykończenie tworzywa lakierobejcą lub olejem do drewna zarówno ze względu na ochronę drewna jak i ze względów estetycznych. O konserwacji drewna należy pamiętać przede wszystkim ze względów pogodowych, a systematyczne powtarzanie tego zabiegu zagwarantuje nam dobrą kondycję drewna na długie lata.

altanka drewniana kraków

Dach altany

Dach altany ogrodowej zazwyczaj jest ramą opartą na słupach nośnych. Najpopularniejszym rozwiązaniem do pokrycia dachu w altanach ogrodowych są gonty bitumiczne w kolorową posypką i wzorze dekoracyjnym naśladującym wyglądającym często jak dachówki. Zwolenników zyskują altany rustykalne z pokryciem wiórów osikowych czy strzechy. Natomiast w altanach wykonanych z metalu coraz częściej wybierane są dachy z poliwęglanu.

Wielkość altany ogrodowej

Wielkość altany ogrodowej przede wszystkim zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz wielkości posiadanego ogrodu. Najczęściej występują altany w kształcie prostokąta bądź kwadratu o wymiarach 3 x 4, 3 x 3, 3 x 5 m. W ostatnim czasie popularność zyskały altany kształcie sześciokąta.
Jeśli w naszym ogrodzie chcielibyśmy altanę specjalnej wielkości – mniejszą lub większą to wielu producentów oferuje wykonanie altan na zamówienie. Należy pamiętać, że bardzo duże altany wymagają pozwolenia na budowę!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz