Na co zwrócić uwagę przy wyborze altany ogrodowej?
Altana ogrodowa to szczególne miejsce relaksu i jedna z największych ozdób naszych ogrodów. Altanki spełniają wiele funkcji w przydomowym ogrodzie – między innymi chronią przed deszczem czy osłaniają przed promieniami słonecznymi. Najczęściej to miejsce odpoczynku w gronie rodziny i przyjaciół.

Co wziąć pod uwagę, kiedy decydujemy się na usytuowanie altany w naszym ogrodzie?
Materiał
Najczęściej spotykaną opcją są altany drewniane, choć w ostatnim czasie popularność zyskały także altany z betonu, cegieł lub na metalowym stelażu. Altany z drewna korzystnie wyglądają niemal w każdym ogrodzie, niezależnie od jego stylu. Materiał ten jest odporny na wilgoć i słońce. Na rynku najczęściej spotykane są altany z drewna sosnowego, świerkowego, jodłowego czy dębowego.
Altany z metalowym stelażem to niezwykle modne i ekonomiczne rozwiązanie. Przykładowo, na metalowym daszku możemy umieścić zasłony oraz moskitiery.
Murowane altany są najtrwalsze ze wszystkich. Mogą one służyć nawet kilkadziesiąt lat, jednak musimy liczyć się z faktem, iż umieszczenie w ogrodzie tego rodzaju zabudowania jest także najbardziej kosztowne oraz czasochłonne.
Kształt i dach altany
Na rynku możemy znaleźć różnego rodzaju kształty altany – mogą być to modele kwadratowe, prostokątne, okrągłe, sześcio- i ośmiokątne. Wielką popularnością cieszą się altany ogrodowe sześciokątne, które wyglądają bardzo zgrabnie i wydają się małe, a tak naprawdę zapewniają sporo przestrzeni.
Natomiast jeśli chodzi o zadaszenie, w altanach drewnianych i murowanych dach zwykle wykłada się blachodachówkami, dachówkami ceramicznymi lub drewnianymi. Rozwiązania te gwarantują skuteczną ochronę przed ciężkimi warunkami pogodowymi na długi czas.

Altana ogrodowa – otwarta czy zamknięta?
Altana ogrodowa może mieć formę otwartą, częściowo zamkniętą lub całkowicie zamkniętą. Za najbardziej uniwersalne uznaje się modele częściowo zamknięte – przebywając w nich, wciąż możesz czuć, że jesteś na zewnątrz, a przy tym być w dużej mierze chroniony przed deszczem czy wiatrem.
Dodatki do altany ogrodowej
O charakterze altany często decydują dodatki – dzięki wiszącym donicom z kwiatami, oświetleniu, zasłonom oraz meblom, możesz z łatwością dostosować jej wygląd do charakteru ogrodu. Ponadto musisz dokładnie zaplanować umieszczenie w nich wygodnych foteli, leżanek czy stolików.
Altana to niezbędny element wyposażenia każdego funkcjonalnego ogrodu. Świetnie sprawdza się zarówno do codziennego odpoczynku na świeżym powietrzu, jak i do organizowania niezobowiązujących grillów czy nawet eleganckich garden party.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!