Jakie gatunki drewna są najlepsze do budowy schodów?

Drewno jest uniwersalnym i ponadczasowym materiałem wykończeniowym. Jego elementy można znaleźć w każdym domu – w końcu drewna wykonujemy podłogi, meble oraz stopnie. Bardzo popularne są również schody zrobione z tego tworzywa. Przed ich wykonaniem należy zapoznać się ze specyfiką różnego rodzaju drewna, który najlepiej będzie dostosowany do naszych potrzeb. Każdy gatunek drzewa różni się od siebie i ma inne właściwości. Zatem jak dokonać najlepszego wyboru?

schody drewniane

Schody bukowe


Buk jest łatwo dostępnym gatunkiem drzewa, dodatkowo bardzo eleganckim. Bukowe schody bardzo dobrze pasują do większości mebli i innych elementów domowego wyposażenia. Tego typu drewniane schody posiadają jasny i przyjemny kolor, więc idealnie sprawdzą się w miejscach, gdzie światło naturalne nie dociera. Zaletą tego gatunku drewna jest również jego odporność na wilgoć. Schody bukowe są warte rozważenia, ponieważ sprawdzą się we wszystkich warunkach.

Schody dębowe


Dąb to gatunek uważany za najtrwalszy i najbardziej szlachetny. Schody wykonane z tego rodzaju drzewa mają bardzo atrakcyjny i nietuzinkowy wygląd. Dębowe schody są bardzo uniwersalne i sprawdzą się w każdym budynku, gdyż dąb jest gatunkiem bardzo wytrzymałym i odpornym na ścieranie. Schody te poleca się montować szczególnie w miejscach, gdzie intensywność ich używania jest większa, a także w domu, w którym obecne są małe, ruchliwe dzieci, a także zwierzęta. Drewno dębowe jest niezwykle twarde i dzięki tej właściwości doskonale zabezpiecza schody przed zarysowaniem i innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Z tego gatunku bez problemu można wykonać schody montowane na beton czy konstrukcje z drewnianymi stopniami.
schody dębowe

Schody jesionowe


Schody jesionowe to również bardzo popularne rozwiązanie. Jesion jest gatunkiem drewna bardzo twardym i odpornym na wszelkie działanie wilgoci. Ma bardzo ładną i oryginalną barwę, która sprawdza się w różnych aranżacjach wnętrz. Schody jesionowe są bardzo efektowne i bardzo ozdobne. Takie schody doskonale sprawdzą się w rzadko uczęszczanych oraz intensywnie używanych pomieszczeniach. Jesion jest bardzo łatwym materiałem w obróbce, dlatego istnieje wiele opcji konstrukcji, jakie można z niego stworzyć. Możemy wykonać schody montowane na beton albo zaprojektować specjalną konstrukcję schodów samonośnych.

Podczas wyboru odpowiedniego gatunku drewna dostosowanego do budowy schodów w naszym mieszkaniu, powinniśmy się kierować swoimi potrzebami oraz oczekiwaniami. Istnieje wiele trwałych materiałów, które idealnie sprawdzą się w konstrukcji schodów. Ważne jest, aby dostosować rodzaj drewna do intensywności użytkowania aranżacji mieszkalnych. Pamiętajmy również, że schody drewniane przed używaniem należy odpowiednio zabezpieczyć.
Sprawdź więcej na schody z balustradą Kraków

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz