Jak zabezpieczyć drewniane schody?

Proces zabezpieczenia drewnianych schodów pomaga odpowiednio je chronić przed najróżniejszymi czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Drewno to naturalny materiał dodatkowo niezwykle piękny. Dlatego doskonale ożywi każdą przestrzeń w domu. Wyróżnia go wyjątkowa trwałość, ale należy pamiętać, że mimo wszystko trzeba odpowiednio dbać o drewniane konstrukcje. Prawidłowa impregnacja drewna sprawia, że doskonały wygląd materiału może się znacznie wydłużyć. Wyróżniamy kilka etapów odpowiedniego zabezpieczania i pielęgnacji drewnianych schodów.

schody drewniane kraków

Czyszczenie

Drewniane schody powinno się czyścić bardzo dokładnie i precyzyjnie. Drewno jest materiałem bardzo wrażliwym, szczególnie na działanie wody, która może spowodować różne odkształcenia desek. Woda powoduje również, że schody ulegają zmatowieniu, a przecież ich połysk jest jedną z największych zalet tego materiału. Dlatego podczas czyszczenia powierzchni drewnianych należy ograniczyć używanie wody – warto zakupić specjalne środki do czyszczenia materiałów wykonanych z drewna. Do procesu pielęgnacji schodów można dodać odrobinę wody, jednak ważne, aby schody dokładnie wytrzeć z suchą ścierką.

Impregnaty

Do zakonserwowania schodów drewnianych warto użyć specjalistycznych środków dostosowanych do tego rodzaju powierzchni. Głównie to wszelkiego rodzaju oleje, lakiery czy bejce. Te specyfiki odpowiednio zabezpieczą materiał oraz dodadzą mu odpowiednie walory estetyczne. Impregnaty mogą również zabezpieczyć schody przed negatywnym wpływem wilgoci oraz wysokich temperatur. Stosowanie tego typu środków należy robić właściwie i zgodnie z instrukcją producenta, ponieważ poprzez nieodpowiednie używanie tych substancji można łatwo uszkodzić nawierzchnię schodów.

schody drewniane kraków

Lakierowanie

Lakierowanie to najbardziej powszechny impregnat stosowany do schodów i innych powierzchni drewnianych. Oferta tych specyfików jest bardzo bogata i dostosowana do każdego rodzaju drewna. Warto zastosować tę metodę, ponieważ w taki sposób można je chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz chemicznymi.

Olejowanie

Olejowanie to kolejna metoda pielęgnacji schodów, podłóg i innych elementów drewnianych. W porównaniu do lakieru, olej po zastosowaniu nie zostawia specjalnej powłoki, ale i tak ma właściwości ochronne. Specyfik wnika bardzo głęboko w strukturę konstrukcji drewnianej. Olej w składzie posiada substancje, które przyspieszają proces utwardzania drewna, dzięki temu materiał nie pęka. Ogromną zaletą oleju jest łatwa aplikacja, którą można wykonać samodzielnie.

Kup swoje własne schody razem z nami!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz